fbpx

Bilgi Özgürlüğü Savunucusu İnternet Aktivisti Julian Assange halen tutuklu

By 26 Haziran 2019 Blog

Afganistan ve Irak Savaş Günlüklerini, bu bölgelerde işlenen savaş suçlarını, hükümet ve şirketlerin yaptığı usulsüzlükleri, ABD ordusunun iç yazışmalarını 92 bin 201 adet belgeyle dünya kamuoyuna sunmasıyla adını duyurmuş Wikileaks organizasyonunun kurucusu, internet aktivisti ve bilgisayar programcısı Julian Assange’ın İngiltere’deki Belmarsh Hapishanesi’nde tutukluluk süresi devam ediyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, Assange’ın iade talebine ilişkin çıkacağı mahkemeden bir gün önce, 13 Haziran 2019 tarihinde Assange’ın ABD’ye iadesine ilişkin kararı imzaladığını, katıldığı BBC – Today Programme’da ifade etti.
Duruşmaya, tutulduğu Belmarsh Hapishanesi’nden video bağlantısıyla katılan Assange’ın iade talebine ilişkin çıkan karara göre, ana duruşma 25 Şubat 2020’de başlayıp beş gün sürecek.

Gerçekleşen mahkemeden sonra AB’nin yasama kolu Avrupa Parlamentosu’ndan çapraz-grup üyeleri, Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesiyle ilgili kaygılarını ifade ettikleri bir mektup yazdılar. Mektupta Assange’ın İngiltere’den ABD’ye iade edilmesine müdahale ve durdurma çağrısında bulunan grup, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frank Timmermans’a bu mektubu gönderdiler.

Psikolojik baskıyı da kapsayan ciddi sağlık problemleriyle mücadele eden Assange’la ilgili kaygılarını dile getiren Birleşmiş Milletler İşkence ve Diğer Zalim, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Ceza Özel Raportörü Nils Melzer, Assange’ın ABD’ye iadesine yönelik endişelerini “işkence riski altında” ifadesiyle paylaştı.

Amacı bilgiye erişimi radikal tutumuyla sürdürmek olan, bilginin sansürle kısıtlanamaz bir hak olduğunu savunan, habercilikte şeffaf ve objektif tutumundan ödün vermemiş Julian Assange’ın yaptığı bilişim devrimi, politikacıların, bürokratların, tanınmış iş insanlarının dahil olduğu çocuk istismarı zincirini de kapsıyor.

Türkiye ile ilgili birçok meseleye de Wikileaks’te yer vermiş Assange’a yönelik “bir proje”, “bir vitrin”, “bir Rus ajanı”, “ilgi delisi” gibi komplo teorilerini rafa kaldırmak, dezenformasyonun karşısında olan her bireyin, bilgiye ulaşma özgürlüğüne olan sorumluluğudur.

Bilgi ve bilgiye erişmek, en doğal ve en temel haktır. Assange, bilginin, onu dağıtma araçları tarafından sansürlenemez, biçimlendirilemez ve tekele alınamaz olduğunu cesurca ortaya koymuş bir bilişim devrimcisidir. Bilginin en büyük düşmanı olan bilgi kirliliğinin önüne yalnızca somut belgeler ve kanıtlarla geçilebileceğini her eyleminde vurgulayan Assange’a sahip çıkmak, haklarını bilen ve savunan her birey için görev niteliğindedir.

Yazar: Öykü Arıca