fbpx

Dijital Güvenlik Günleri #2: Kendi VPN’imizi kuruyoruz!

By 30 Mayıs 2018 Ekim 17th, 2018 Blog

Dijital Güvenlik Projemiz kapsamında dijital güvenlik günlerimizin ikincisini yapacağız. Etkinliğimiz 6 Haziran Çarşamba İstanbul Kadıköy’de olacak. Etkinlik ile ilgili detayları öğrenmek ve etkinliğe katılmak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı yapabilirsiniz.


*** KATILIM ÖNCESİ ÖNEMLİ DUYURU ***
Lütfen etkinliğe dizüstü bilgisayarınız ve mobil cihazlarınızla geliniz. Etkinlik sırasında her katılımcı için 5 Dolar karşılığında bir sanal sunucu satın alınacaktır. Bir online ödeme tercihinizi (Kredi Kartı, Paypal, Bitcoin, Alipay) kararlaştırmanızı istiyoruz. Etkinlik sırasında VPS kiralanırken bu yöntemlerden biriyle ödeme yapılabilinecektir.


Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği, Dijital Güvenlik Buluşmaları’nın ikincisi kapsamında 6 Haziran’da İstanbul’da “Kendi VPN‘imizi kuruyoruz” etkinliği düzenleyecek. Etkinlikte VPN ve VPS kavramları ile ilgili bilgi verilecek ve ardından katılımcıların kendi VPN’lerini kurmaları sağlanacak.

Sansür ve engellemeler artık yalnızca sitelere değil, VPN servislerine kadar dayandı. VPN’i başta banka, noter ve büyük şirketlerin kullandığını bildiğimizden protokol olarak VPN servisini ülkede komple engellenmeyeceğini ümit ediyoruz. Fakat özellikle seçim sürecine girdiğimiz dönemde, zaman zaman bazı kişi ve kurumların yaptığı açıklamalar kafamızda soru işareti bırakıyor.

Engellerden kaçmak isteyen insanlar öncelikle ücretsiz VPN servislerini/uygulamalarını kullanıyorlar. Bu servislerin büyük çoğunluğunun internette yaptığınız işlemleri kayıt altına aldığını (yani log tuttuğunu) biliyoruz. Dolayısıyla ücretsiz VPN’lerin büyük bir çoğunluğu güvenli değil. VPN servislerinin kapatılması yada engellenmesi  sonucunda, kullanıcılar gittikçe daha marjinal ya da bilinmeyen VPN servislerine yöneliyorlar. Bu VPN firmalarının istihbarat örgütleri ile ilişkisini olanları duyuyoruz. Dolayısıyla –bütün uyarılara karşın– kullanıcıların bir kısmının bu istihbarat örgütlerinin kucağına düşmesi de çok mümkün.

Bu durumdan kurtulmanın kesin bir yolu var. Kendi VPN’ininizi kurmak! Bir sanal sunucu kiralayarak nasıl kendi ağımızı şifreleyeceğimizin anlatılacağı etkinliğe herkesi çağırıyoruz.

KAYIT İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ