fbpx

Türkiye’de internetin başlaması ve yayılmasında büyük katkıları olan, İnternet’in Türkiye’deki gelişimi için mücadele eden, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği Onursal Başkanı nam-ı diğer “Türkiye’de İnternetin babası” Doç. Dr. Mustafa Akgül, geçtiğimiz sene bugün aramızdan ayrıldı.

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) olarak iletişim, medya ve internet alanlarıyla ilgili çalışmalarımızla toplumsal değişime katkı sunmayı, ulusal ve uluslararası eğitim programlarımız ve projelerimiz ile birlikte bireyleri ve toplumu geliştirmeyi amaçladık.

Akgül Hocamızın “İnternet yaşamdır” sözlerini yol gösterici olarak benimsedik. Hocamızın yaptığı çalışmalar, internet ve bilişim konusunda yaptığı hizmetlerin ülkemiz ve dünya tarafından hiçbir zaman unutulmayacak ve adı ilelebet yaşayacaktır.


MUSTAFA AKGÜL KİMDİR?

Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu. İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül, 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.


TOPLUMSAL BİLGİ VE İLETİŞİM DERNEĞİ HAKKINDA

2017 yılında kurulan Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD), iletişim, medya ve internet alanlarıyla ilgili çalışmalarıyla toplumsal değişime katkı sunmayı, ulusal ve uluslararası eğitim programlar ve projeler ile birlikte bireyleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bilişim ve iletişim alanlarında profesyonel olarak çalışan TBİD üyeleri, dijital dünyada güvenli iletişim yollarını ve bilginin özgürce paylaşılması farkındalığını daha çok insanla paylaşmak için çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Bu çerçevede bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz proje ve faaliyetler şu şekilde sıralanabilir;

DijitalGüvenlik.org adlı projemizde herkesin internet ve teknoloji kullanımını güçlendirirken, bilgi güvenliği, sosyal medya güvenliği ve kişisel verilerin önemini destekliyoruz. Kişisel veri güvenliği, gizlilik, iletişim teknolojileri ve sosyal medya üzerine gelişmeleri paylaşan bir haber sitemize www.dijitalguvenlik.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi, ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçladığımız, The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen NewsLabTurkey projemize ise www.newslabturkey.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İklim değişikliği ile ilgili dünyanın en önemli toplantısı olarak anılan Birleşmiş Milletler Taraflar Konferansı (COP24), bu sene Polonya’nın Katowice şehrinde yapılmaktadır. İki hafta sürecek ve 14 Aralık’ta sona erecek müzakerelerde iklim rejiminin tartışılarak Paris Anlaşması’nın uygulama prensiplerinin ve yöntemlerinin masaya yatırılması ve ülkelerin iklim eylemlerini gözden geçiriliyor. Avrupa İklim Vakfı desteğiyle TBİD ve İklim Haber olarak COP24’ü yerinde takip edip, güncel bilgileri okuyucularımızla paylaşmaktayız.

TBİD’in projeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, çalışmalarımıza katılmak için bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.