fbpx

İnternet Kotaları Kaldırılmalı! Hemen, şimdi!

By 25 Mart 2020 Blog

İnternete erişim, Birleşmiş Milletler tarafından 4 Haziran 2011’de “Temel bir insan hakkı” olarak tanımlandı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne “Üçüncü Kuşak İnsan Hakkı” olarak dahil edildi. Avrupa Konseyi, 19 Nisan 2011’de internete erişim hakkını temel bir hak olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ekledi. Bu sözleşmelere imzacı taraf olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu kararları iç hukukuna uyarlama yükümlülüğü var.

Telekomünikasyon şirketlerinin kullanıcılarının mağdur olmaması, aynı kalitede ve daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için devreye alınan uygulamaya Adil Kullanım Kotası (AKK) adı verilmektedir.

2019 yılında yapılan yasal düzenlemeyle birlikte, örneğin 16 Mbit/s hızında AKK’li paketi bulunan bir müşteri, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı en düşük 5 Mbit/s oluyor ve abone fatura dönemi sonuna kadar bu hızda internet hizmeti alabiliyor. Diğer adıyla sınırlı internet hizmetinin 31 Aralık 2018 tarihinde sona ermesi gerekirken internet servis sağlayıcıları tarafından farklı adımlar atılarak kendi avantajlarına yönelik sürmeye devam ediyor…

Çin’in Vuhan kentinde aralık ayında görülmesinin ardından tüm dünyaya hızla yayılan ve Türkiye’de de yüzlerce kişide tespit edilen Kovid-19 ile mücadelenin en önemli kısmını bireysel tedbirler oluşturuyor. Sağlık Bakanlığınca kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu başta olmak üzere tüm uzmanlar da vatandaşlara acil durum söz konusu olmadıkça evde kalmaları çağrısında bulunuyor. Bu çağrı, başta sağlık çalışanları olmak üzere akademisyenlerin, sanatçıların yanı sıra sivil toplum kuruluşlarıyla vatandaşlardan da önemli destek görüyor. Sürecin sokakta toplumsal bir sosyalleşme dönemi olmadığına vurgu yapan isimler, sosyal medya hesaplarından “#EvdeKal” etiketiyle mesajlarını milyonlara ulaştırıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda ise 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitim başlatılacak. Aynı şekilde Yükseköğrenim Kurulu da tüm üniversitelerin uzaktan eğitim alt yapılarının kurulması ve MEB ile benzer tarihlerde üniversite öğrencilerinin de uzaktan eğitim yoluyla eğitimlerine devam edebilmesi gerektiğini duyurdu.

Sosyal mesafeyi azaltmak amacıyla ülke genelinde binlerce şirket; çalışanlarını evlerinden bilgisayar başında çalışmaya gönderdiğini açıkladı.

Kısacası; eğitim demek internet demek. Çalışmak demek internet demek. Sosyalleşmek demek internet demek. İletişim demek internet demek. İnternet, bilim ve teknoloji yaşamın tüm boyutlarını sürekli değiştiriyor. Sektörler, meslekler değişiyor; bazıları yok oluyor, yenileri çıkıyor; ekonomi yeniden yapılanıyor. Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği olarak hiçbir gelişmiş ülkede bulunmayan kotalı, limitli ve sınırlı internet hizmetini reddediyoruz.

“İnternet yaşamdır!”

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği