fbpx

İnternette insan hakları kavramı, Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’mizin odağına aldığı konuların başında geliyor. Çokça atıf yapılan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesi şöyle der; “Her ferdin düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir -herhangi bir medya aracılığıyla ve sınırlar ne olursa olsun, fikirleri müdahale etme, bilgi ve fikir arama, alma ve verme özgürlüğünü içerir-.)”. İnternet teknolojisinin hızla gelişmesi ve ağ yapısının yayılması ile birlikte, bu maddenin internet ile bütünleşmesi gerçekleşmiş, bunun yanında “internette insan hakları” olgusu tüm aktörler tarafından sahiplenilmiş ve üzerinde çalışılmaya başlanmıştır.

Rehber Türkçe Yayında

Bu çalışmaların sonuçlarından biri, internette insan hakları kavramı çerçevesinde derli toplu bir kitabın yayınlanmış olmasıdır. The Internet Rights and Principles Dynamic Coalition (IRPC) tarafından yazılan “İnternette İnsan Hakları ve İlkeleri Şartı” kitabı 2014 yılının Ağustos ayında Türkiye Korsan Parti Hareketi tarafından Türkçe’ye çevrilmişti. Şimdi ise Avrupa Konseyi, “İnternet Kullanıcıları için İnsan Hakları Rehberi” isimli çalışmasını Türkçe olarak yayınladı.

Rehber şu girişle başlıyor;

Bu kılavuz sizin için, yani internet kullanıcısı için, internet kullanırken sahip olduğunuz insan haklarınızı, bunların muhtemel kısıtlamalarını ve bu gibi kısıtlamalarla ilgili olarak başvurulabilecek mevcut yasal çözümleri öğre- nebileceğiniz bir araçtır. İnsan hakları ve temel özgürlükler internet üzerinde online olarak da, ofine (çevrim dışı) olarak da eşit bir biçimde geçerlidir. Bu ilke diğer internet kullanıcılarının hak ve özgürlüklerine saygıyı da içerir. Kılavuzda size internet bağlamında, pratikte hak ve özgürlüklerin neler olduğu, bu hak ve özgürlüklere nasıl bel bağlanabileceği ve bunların nasıl kullanılabileceği ve bunun yanı sıra, hukuksal yollara nasıl başvurulabileceğiyle ilgili bilgiler sunulmaktadır. Bu belge, belirli dönemlerde güncellemeye açık, gelişmekte olan bir dokümandır.

Bu rehberi sitemiz üzerinden okuyabilir ve indirebilirsiniz. İnternette insan hakları ve diğer konularda yaptığımız çalışmaları takip edebilir ve TBİD’e siz de destek olabilirsiniz. Unutmayın, internet yaşamdır!