fbpx

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) internetin değdiği tüm alanlarda çalışmalar yapmak üzere bundan tam bir sene önce kuruldu.

Uluslararası ve ulusal ortaklıklarla yürütmeyi planladığımız projelerimizle toplumsal değişime katkı sunma, eğitim programlarımız kapsamında da bireyleri geliştirme amacıyla kurduğumuz TBİD, bir yıllık süre boyunca iki önemli projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

NewsLabTurkey

Bu proje, gazetecilik alanındaki aktörlere ve geleceğin gazetecilerine yeni medya pratikleri konusunda eğitim vermeyi, onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlayan bir dijital gazetecilik akademisidir.

Dijital Güvenlik

Bu projede amaç, kişilerin internet ve teknoloji kullanımı sırasında çevrimiçi ortamda internet güvenliğine dair yaşayabilecekleri sorunlara çözümler sunmaktır. Aynı zamanda, kişisel verilerin önemini ön plana çıkararak bu alanda farkındalık yaratmak hedeflenmektedir. Bu farkındalık çalışmaları kapsamında dijital güvenlik buluşmaları yapılmaktadır.

TBİD’in kuruluşunda belirtilen ilkeler ise şunlar;

  • İnternette insan haklarını ve mahremiyet hakkı,
  • Yeni medyayı ve bilgisayar okuryazarlığını toplumun tüm kesimlerine doğru bir şekilde aktarmak,
  • Dijital haklar kapsamında her türlü iletişimin, paylaşımın ve özel bilgilerin istenmeyen kişiler tarafından izlenmesine, kayıt altına alınmasına karşı güvenli iletişim hakkını savunmak,
  • Ağ tarafsızlığını ve unutulma hakkını savunmak,
  • Kişisel verilerin korunması adına çalışmalar yapmak

Dijital çağ hızla gelişiyor, dönüşüyor ve yepyeni kültürler oluşuyor. Hepimiz, internetteki varlığımızla ve ona kattıklarımızla birlikte bu yeni iletişim ve paylaşım kültürünü şekillendiriyoruz. İnternet meselelerine ilgi duyan, yazan, üreten, fikirleri olan herkesi Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği çalışmalarına katkı sunmaya , bizden haberdar olmak isteyen herkesi de bültenimize davet ediyoruz!