fbpx

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği kuruldu!

By 30 Aralık 2017 Ocak 19th, 2018 Blog

Uzun yıllardır hazırlığını yaptığımız ve hayalini kurduğumuz  Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) iletişim, medya, bilgi toplumu gibi, kısaca internetin değdiği tüm alanlarla ilgili çalışmalar yapmak üzere kuruldu. Uluslararası ve ulusal ortaklıklarla yürütmeyi planladığımız projelerimizle toplumsal değişime katkı sunmayı, eğitim programlarımız kapsamında da bireyleri geliştirmeyi amaçlıyoruz. Rahmetli Özgür Uçkan hocanın “İletişim örgütlenmektir” ve yakın zamanda kaybettiğimiz Mustafa Akgül hocanın “İnternet yaşamdır” sözlerini yol gösterici olarak benimsiyoruz.

Belirlediğimiz ilkelerden bazıları şunlar;

  • İnternette insan haklarını ve mahremiyet hakkını savunuyoruz.
  • Yeni medyayı ve bilgisayar okuryazarlığını toplumun tüm kesimlerine doğru bir şekilde aktarmak için çalışıyoruz.
  • Dijital haklar kapsamında her türlü iletişimin, paylaşımın ve özel bilgilerin istenmeyen kişiler tarafından izlenmesine, kayıt altına alınmasına karşı güvenli iletişim hakkını savunmayı ve bunun için çalışmalar yapmayı amaçlıyoruz.
  • Tüm bilimsel, kültürel, sosyal, teknolojik, sanatsal gelişmelerin insanlığın ortak birikimi olduğunu biliyoruz.
  • Ağ tarafsızlığını ve unutulma hakkını savunuyor, kişisel verilerin korunması adına çalışmalar yapıyoruz.

Dijital çağ hızla gelişiyor, dönüşüyor ve yepyeni kültürler oluşuyor. Hepimiz, internetteki varlığımızla ve ona kattıklarımızla birlikte bu yeni iletişim ve paylaşım kültürünü şekillendiriyoruz. İnternet meselelerine ilgi duyan, yazan, üreten, fikirleri olan herkesi Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği çalışmalarına katkı sunmaya davet ediyoruz!

2018’in tüm dünya için daha güvenli ve adil paylaşımlarla dolu geçmesini diliyoruz…