fbpx
Blog

Kutlama değil, korunma zamanı! VERİ KORUMA GÜNÜ

Teknolojinin ve internetin hayatımıza kattıkları elbette kutlanmaya değer. Ancak güvenliğimiz elektronik ortamlarda çoğu zaman riske atılıyor ve bu tamamen kişisel verilerimize bağlı.

Kişisel verilerimiz, dijital ortamlarda bıraktığımız tüm izler demek; arama motorlarındaki etkinliğimiz, sosyal platformlarda verdiğimiz onaylar ve görünürlüğümüz, cihazlarımızın kamera ve mikrofonları sayesinde fiziksel ortamlarımız kişisel verilerimizi oluşturuyor. Farkında olmadığımız güvenlik açıkları ve bilinçsiz teknoloji kullanımı da üçüncü tarafların verilerimize kolayca ulaşabilmesine neden oluyor.

Devletler, şirketler ve daha da kötüsü yasa dışı faaliyette bulunan kişiler için verilerimiz çok kıymetli. Dijital ortamlarda karşılaştığımız içerikler ve reklamlar, arama motorlarında bıraktığımız izleri takip eden şirketler tarafından kullanılarak kişiye özel hale getiriliyor. Sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarımız, politik ve toplumsal duruşumuzu belli edebiliyor ve bizi manipülasyona açık hale getirebiliyor. Kolay tahmin edilebilen şifrelerimiz ve güvenlik açığı bulanan tarayıcılar sayesinde, banka hesaplarımıza ya da mesajlaşma programlarımıza ulaşmak isteyen hırsızların, dolandırıcıların işi kolaylaştırıyor. Günlük hayatımızı kolaylaştırma iddiasına sahip uygulama ve teknolojileri kullanabilmek için feda ettiğimiz kişisel verilerimiz, şirketlerin alıp satabildiği ve büyük paralar kazandıkları metalar haline geliyor.

Kısacası verimizi korumanın ne kadar ciddi bir sorumluluk olduğunun farkına varmamız hayati önem taşıyor. Bu yüzden 2007 yılından bu yana Avrupa Birliği’nde ve dünyanın birçok ülkesinde 28 Ocak Veri Koruma Günü olarak kutlanıyor. Her ne kadar ülkemizde de Kişisel Verileri Koruma Kanunu çıkarılmışsa da bu protokol hızla gelişen dijital dünyada ihtiyaç duyduğumuz güvenlik için gerekli güncellemeleri içermiyor. Verilerimizin güvenliği için gerekli önlemler almak bu aşamada bireylere düşüyor.

TBİD olarak verilerimizi çok önemsiyoruz ve onları korumak için birkaç ipucu paylaşmak istiyoruz.

  • Adres çubuğunda HTTPS ile başlamayan sitelere giriş yapmamalısınız.
  • Firefox, Tor gibi güvenli tarayıcıları tercih etmelisiniz.
  • Yaptığınız aramaların kaydını tutmayan ve bu verileri şirketlere satmayan duckduckgo.com gibi arama motorlarını kullanmalısınız.
  • Telefonunuza güvenli ve takip edilmeyen mesajlaşmalar için Signal uygulamasını yüklemelisiniz.
  • Üyelik gerektiren platformlara giriş yaparken iki aşamalı kimlik doğrulamayı tercih etmelisiniz.

Dijital dünyada daha da güvende hissetmek için bir TBİD projesi olan www.dijitalguvenlik.org sitesini ziyaret edebilir, veri güvenliğiniz için hayati öneme sahip birçok kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.