TBİD ve Mint360’ın, The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle gerçekleştirdiği projemiz NewsLabTurkey başladı!

NewsLabTurkey, bir dijital gazetecilik akademisi haline gelme amacıyla medya alanındaki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında dijital hikâye anlatıcılığı, veri gazeteciliği, bilgi güvenliği, sosyal ağ yönetimi ve dijital gelir modelleri gibi alanlarda gazetecilere yönelik içerikler üretilecek. Ayrıca proje Türkiye’deki gazeteciler ve gazeteci adaylarının dijital dünyaya entegrasyonuna odaklanıyor.

TBİD olarak ortağı olduğumuz bu proje ile özgün haber, söyleşi ve raporlar, çeviri metinler, haftalık e-bültenler ve gazetecilik ile yeni medya gündemine odaklanan podcast programları yapılacak. Şimdiye kadar Dijital Güvenlik projemizle son kullanıcıya yönelik yaptığımız çalışmalar, NewsLabTurkey kapsamında oluşacak bağımsız dijital gazetecilik akademisi ile derinleşme fırsatı bulacak.   

NewsLabTurkey’in üretim sürecinde, sivil toplum, dijital güvenlik, gazetecilik ve yayıncılık alanından isimler bulunuyor.

HEDEFLERİMİZ NELER?
  • Gazetecilik endüstrisinde profesyonelliği arttırmak.
  • Gazetecilik endüstrisine teknolojik yeniliklere duyarlı ve hızlı adapte olma yeteneğine sahip yeni profesyoneller kazandırmak.
  • İfade özgürlüğü krizi ortamında yaratıcı yöntemler kullanarak haberi okuruyla buluşturabilecek gazetecilere rehberlik etmek.
  • Uzun yıllardır medya endüstrisinde çalışmakta olan gazetecilerin bilgilerini yenilemek, onları yeni döneme hazırlamak.
  • Eğitim setleriyle kurumların dijital okur yazarlık problemlerine çare aramak.
KİM TARAFINDAN?

1 Ekim 2018 tarihi itibariyle yayına geçen NewsLabTurkey.orgMint360.org ve Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) işbirliğiyle gerçekleştirilen bir projedir.

DESTEKÇİLERİMİZ

Projenin 1 Ekim 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceği yayıncılık faaliyeti, The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenmiştir.